فایل (word) پکیج (پروتکل) درمانی مبتنی بر کیفیت زندگی فریش 2006

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن فایل (word) پکیج (پروتکل) درمانی مبتنی بر کیفیت زندگی فریش 2006 :

توضیحات کامل :

فایل (word) پکیج (پروتکل) درمانی مبتنی بر کیفیت زندگی فریش 2006 در 22 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc·         توضیحات ابتدایی :

 

آماده سازی در 8 جلسه درمانی

طراحی شده به صورت آموزش گروهی

آماده شده در بیش از  22  صفحه (فونت B lotus)

فرمت فایل : ورد (word) با فرمت  doc

نوع تایپ متن : کاملا استاندارد و قابل ویرایش

دارای رفرنس معتبر و به شیوه   APA

توجه: این پکیج (پروتکل) شامل جلسات درمانی برای آموزش و اجرا می باشد. لازم به ذکر است که این پکیج برگفته از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری دفاع شده می باشد و در تحقیقات مختلف مورد استفاده قرار گرفته و با جامعه و نمونه ایرانی سنخیت کامل دارد.

 

 پشتیبانی   (لطفا فقط عنوان فایل, نام خریدار و مشکل خود را پیامک بزنید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.

 

نمونه ای از جلسات درمانی پکیج مورد نظر:

 

جلسه اول

معارفه و آشنایی اعضای گروه با یکدیگر

تعریف نقش کیفیت زندگی در زندگی شخص

معرفی درمان مبتنی بر کیفیت زندگی و رویکردهای جدید درمانی در روان شناسی

آموزش مدل پنج راهه CASIO

تعیین رئوس و ساختار کلی جلسات

تکمیل نیمرخ کیفیت زندگی به صورت فردی

توافق بر حوزه های مهم از بین 16 حوزه مشخص شده در درمان مبتنی بر کیفیت زندگی

دریافت بازخورد

 

 

جلسه دوم

تعیین دستور جلسه

بررسی نقش متغییرهای مربوطه در سلامت روانی افراد

تعریف عزت نفس بر اساس مدل درمان مبتنی بر کیفیت زندگی

اولین راه موفقیت در دستیابی به عزت نفس (کمک به بهبود عزت نفس افراد از طریق عمل کردن بر طبق استانداردهایی که افراد در حوزه های ارزشمند زندگیشان در نظر گرفته اند و از این طریق, افزایش رضایت خاطر)

آموزش و ارایه تکلیف (یادداشت موفقیت) برای اجرا در منزل

دومین راه موفقیت در دستیابی عزت نفس (مسیر (لطفاً سؤال نکنید!!!))

سومین راه موفقیت در دستیابی عزت نفس (مسیر خود پذیری)

چهارمین راه موفقیت در دستیابی به عزت نفس (روابط اجتماعی سود بخش)

پنجمین راه موفقیت در دستیابی به عزت نفس (یاری رسانی)

آموزش و ارایه تکنیک BAT جهت تکمیل در منزل

آموزش استفاده از (لیست توانایی ها)

دریافت بازخورد

 

 

جلسه سوم     

تعیین دستور جلسه

مروری کوتاه بر جلسه قبل و بررسی تکالیف جلسه قبل

تعریف سلامتی مطابق درمان مبتنی بر کیفیت زندگی

ارتباط شادکامی با سلامت روانی و جسمانی

بررسی عادات غلط در مورد سلامتی

آموزش تمرین (سبد تخم مرغ) جهت تکمیل در منزل

آموزش برنامه شش مرحله ای کنترل عادات, مطابق با دستورالعمل درمان مبتنی بر کیفیت زندگی

آموزش برنامه ریزی روزانه (DAP)

بررسی روند کمک به مسائل مزمن بهداشتی

اصل (پذیرش چیزهایی که نمی توانیم تغییر دهیم)

دریافت بازخورد

 

  .basket of eggs


پیشینه نظری

 

تولد درمان مبتنی بر کیفیت زندگی, گذر از شناخت درمانی به روان شناسی مثبت است. دکتر مایکل بی فریش, برای اولین بار در مقاله ای درباره درمان مبتنی بر کیفیت زندگی, در کنگره بین المللی روان درمانی شناختی در دانشگاه آکسفورد در سال 1980 ارایه کرد. فریش, معتقد است من برای اولین بار, به دنبال شناسایی و کاربرد بهزیستی ذهنی یا شادمانی, روی جمعیت غیربیمار و همچنین به دنبال فهم و درمان بیماران افسرده بودم ولی هدف اساسی و علاقه مندی اولیه من, در اندازه گیری و ترویج رضایت از زندگی و کیفیت زندگی بهتر در گروه های غیربیمار مانند سالمندان, بیکاران,... و مداخلات روان شناسی اجتماع مدار و برنامه های اجتماعی بود. اما در رویکرد تکمیلی, برای هر دو گروه بالینی و غیر بالینی می تواند درمان مبتنی بر کیفیت زندگی مفید باشد.

درمان مبتنی بر کیفیت زندگی, رویکردی جدید در روان­شناسی مثبت است که هم در گروه­های غیربالینی (مانند بازنشستگان, بیکاران, نوجوانان, سالمندان و افرادی که به دنبال افزایش شادی در زندگی هستند) و هم در گروه های بالینی, مانند افسرده ها و... کاربرد دارد. کاربرد این رویکرد, برای متخصصانی است که آرزو دارند رویکردهای روان شناسی مثبت با روش­های درمانی و مداخله­ای مرتبط کنند. این رویکرد, برای کمک به افرادی ساخته شده است که می خواهند از توانمندی­های خود, استفاده کرده و آن را تقویت کنند. فریش, در ساختن این رویکرد درمانی, از کارهای رفتار درمانی بالینی مانند آرون تی بک و نظریه­های فعالیت مانند نظریه سیکزینت میهالی و روان شناسان مثبت­گرا مانند سلیگمن, استفاده کرده است. همچنین وی نظریه خود را با استعاره­ی در درمان, تن آرامی, مراقبه و نظریه­های هیجانی, مرتبط کرده است (فریش, 2006).

این رویکرد, درمانگران را تشویق می­کند که به آنسوی مدل بیماری از اختلالات روانی بروند. اگرچه در درمان اختلالات روانی, باید به دنبال علت و آسیب شناسی باشیم اما ایجاد و افزایش کیفیت بهتر زندگی, هدف نهایی و اصلی همه درمان ها است. داشتن یک زندگی با کیفیت, علاوه بر کشف پتانسیل افراد سالم, به بیماران برای سازگار شدن با بیماری های مزمن, بیماری های جسمی کوتاه مدت و ناتوانی­های مزمن خود, کمک می کند (فریش, 2006). این رویکرد درمانی سه هدف اصلی دارد:

1- افزایش و فزونی بخشیدن به ظرفیت و تجربه­های درونی افراد

2- افزایش میزان کیفیت زمان در تجارب درمانجویان

3- افزایش معنی و هدف در زندگی درمانجویان

  بر خلاف بقیه درمانگران و رویکردهای درمانی که تنها روی مشکلات, تأکید دارند, این درمان, روی یادگیری, کمک کردن, خلاقیت و... تأکید دارد. این رویکرد درمانی به درمانجویان آموزش می­دهد که شادی نیز یک انتخاب است. مداخله­ها در این روش, تنها بر خود فرد, تمرکز ندارد بلکه در کمک به درمانجویان جهت تحول پیدا کردن, به وسیله یادگیری, همدردی و محبت ورزیدن, تمرکز می­کند. این رویکرد بر نیاز درمانجویان, جهت روشن کردن ارزش­های مهم زندگی­شان و سپس پرداختن به تجربیاتی است که به آن­ها جهت تمرکز کردن و رسیدن به ارزش هایشان تأکید دارد. تجاربی که توسط این درمان بنا شده است در مدل پنج راهه CASIO ترکیب شده است. این مدل که شالوده و پایه اصلی درمان مبتنی بر کیفیت زندگی را تشکیل می دهد دارای پنج مفهوم است: 1- وضعیت یا شرایط زندگی 2- نگرش ها 3- معیارها 4- ارزش ها مهم 5- رضایت در همه زمینه ها. در این مدل, 30 اصل برای زندگی شاد, توصیف شده است. مدل  CASIO بر اساس پایه های نظریه­ای برای فهم تفاوت های فردی در رضایت از زندگی, تدوین شده است.

سرخط درمان مبتنی بر کیفیت زندگی, 16 حوزه اصلی زندگی است که از توسعه معنویت و خودپنداره در خانه شروع شده تا همسایگان, اجتماعات و اینکه چگونه رضایت از زندگی و شادی را در هر یک از حوزه ها افزایش دهیم, ادامه می یابد. این 16 حوزه اصلی که مداخلات بر آن متمرکز می شود عبارتست از:

1 1- بهداشت و سلامت جسمانی 2- عزت نفس 3- اهداف و ارزش­ها 4- پول و مادیات 5- کار 6- بازی 7- یادگیری 8- خلاقیت 9- کمک به دیگران 10- عشق 11- دوستان 12- فرزندان 13- خویشاوندان 14- خانه و همسایه­ها 15- جامعه 16- همسر.

درمان مبتنی بر کیفیت زندگی, به صورت گروهی و انفرادی, قابل اجرا است. بدین شکل که درمانگر, ابتدا از افراد می خواهد از بین 16 حوزه مطرح در درمان, حوزه های مهمی که می خواهند در آن تغییراتی ایجاد کنند؛ مشخص نمایند و سپس درمان مبتنی بر کیفیت زندگی در طول جلسات, روی این حوزه ها تمرکز می یابد. برای هرکدام از این حوزه ها, تکالیف و تمریناتی برای اجرا در درون و بیرون جلسات درمان, طراحی شده است.

 

 

ویژگی های درمان مبتنی بر کیفیت زندگی

1- رویکردی کل نگرانه به تمام زندگی دارد و برای هر بخش از زندگی, مداخلاتی را مشخص می کند.

2- نوعی درمان مبتنی بر معنا و مفهوم در زندگی است و به درمانجویان, کمک می کند آن چه را برای رسیدن به شادی و بهزیستی در زندگی, ضروری و مهم است دریابند.

3- این رویکرد, برای افرادی که نیاز دارند به رضایت از زندگی برسند به دنبال ایجاد آگاهی, مهارت آموزی و ایجاد یک سری مهارت های جدید است.

4- این رویکرد, یک مدل 5 راهه به نام CASIO در زمینه رضایت از زندگی را برای درمانجویان, مشخص می کند.

درمان مبتنی بر کیفیت زندگی, برنامه هایی برای پیشگیری از عود دارد درست مانند آنچه که در شناخت درمانی انجام می شود. این رویکرد به دنبال ایجاد و بالا بردن حمایت اجتماعی و ارتباطات اجتماعی بیشتر افراد, داشتن دوستان بیشتر, کسب درآمد بالاتر, عملکرد شغلی بهتر و در نهایت, سلامت روانی و سلامت جسمانی بهتر در افراد, از طریق ایجاد رضایت از زندگی و شادمانی بیشتر, نسبت به کسانی که شادمانی کمتری دارند می باشد زیرا شادی بیشتر و رضایت بیشتر از زندگی, افراد را به موفقیت بیشتر در زندگی, سلامت بهتر, ارتباطات اجتماعی پاداش دهنده بیشتر, هدایت می کند. هرگونه ارتقا و تحول در شادمانی افراد می تواند روی رضایت فردی ما از زندگی, تأثیر داشته باشد.

2-2-4-3 مدل پنج راهه یا CASIO

الگوی CASIO رضایت از زندگی از بسیاری از جهات, قسمت اصلی نظریه کیفیت زندگی است. شکل 2-1 مدل پنج راهه حل مسأله را نشان می دهد که سپس به (عاطفه مثبت و منفی) ملحق می شود تا مفهوم بهزیستی ذهنی یا شادی فردی را تبیین کند. مدل CASIO رضایت از زندگی را در بسیاری از مداخلات کیفیت زندگی که درمان مبتنی بر کیفیت زندگی را تشکیل می دهند به عوان مبنا, مورد استفاده قرار می گیرد. چون مداخله در هر یک از عناصر مدل CASIO می تواند منجر به افزایش شادی در یک حیطه زندگی گردد (فریش, 2006).

مدل CASIO (شکل 2-1) الگویی خطی و افزایشی از رضایت از زندگی و مبتنی بر کار کمپل و همکاران (1976) است که فرض می کند رضایت کلی فرد از زندگی حاصل جمع رضایت از (حیطه ها) یا نواحی خاصی از زندگی است که از نظر فرد, مهم است. دینر و همکاران (2003) معتقدند که این حیطه ها, بیشترین ارتباط نزدیک را با اهداف شخصی دارند و معمولاً مهمتر از همه تلقی می شوند. این فرض افزایشی از لحاظ تجربی در تحقیقات و مرورهای متعددی, اعتباریابی شده است (فریش, 2006).. Oxford university

 

 

وبسایتی که هم اکنون در آن قرار دارید زیر مجموعه سایت آفمَس به نشانی () می باشد و شما را به فروشگاه فایل آفمَس برای خرید انتقال می دهد. فروشگاه آفمَس دارای نماد اعتماد الکترونیک از وزارت صنعت, معدن و تجارت می باشد که در صفحه اصلی این سایت قابل مشاهده است .

 

لینک کمکی